Kniha orchideje Českého středohoří

18. února 2009 v 11:48 | Karel Nepraš |  Botanika
Publikace
Kniha Orchideje Českého středohoří byla vydána Oblastním muzeem v Litoměřicích na sklonku roku 2008 jako doprovodná publikace ke stejnojmenné výstavě, která na jaře roku 2009 představí historický a současný stav rozšíření vstavačovitých rostlin (Orchidaceae) v Českém středohoří. Svou formou, která kombinuje populárně naučný text s mapkami rozšíření druhů a množstvím barevných fotografií může uspokojit širokou veřejnost se zájmem o přírodu stejně jako odborné pracovníky ochrany přírody a botanických věd. Finančně vydání publikace podpořili Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR a Správa CHKO České středohoří.

Nepraš K., Kroufek R., Kubát K., Vlačiha V. (2008): Orchideje Českého středohoří. - Oblastní muzeum v Litoměřicích. 135 s. (formát 21x 30 cm, 215 barevných fotografií, 39 mapek).

Putovní výstava
Výstava Orchideje Českého středohoří bude zahájena dne 7. dubna v prostorách Oblastního muzea v Litoměřicích, kde bude k vidění do 28. června 2009. V následujících měsících pak bude výstava představena také v dalších severočeských knihovnách a muzeích.

Rozšiřující informace
V roce 2008 vyvrcholila mnohaletá práce autorského kolektivu, složeného z botaniků Oblastního muzea v Litoměřicích, Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Správy Chráněné krajinné oblasti České středohoří v Litoměřicích, zaměřená na shromažďování dostupných údajů o výskytu orchidejí na území Českého středohoří.

Výsledkem intenzivní práce je kromě jiného publikace Orchideje Českého středohoří popisující nejen historické a současné rozšíření vstavačovitých, ale také dokumentující ekologické nároky jednotlivých druhů se zřetelem k území Českého středohoří. Práce obsahuje též úvahy nad vývojem rozšíření orchidejí a možnými příčinami chování těchto rostlin v prostoru a čase. Samostatná kapitola je věnována orchidejím v herbářích severočeských muzeí. Z vědeckého hlediska je pak největším přínosem knihy podrobný soupis všech získaných floristických dat.

Dalším přínosem realizace projektu je i skutečnost, že v rámci mapovacích prací byly zjištěny výskyty řady velmi vzácných druhů. Taxon Epipactis leptochila subsp. leptochila (kruštík ostrokvětý pravý) byl pak dokonce nalezen v České republice vůbec poprvé.

Předkládaná publikace je první knihou, která shrnuje všechny dostupné údaje o rozšíření orchidejí v Českém středohoří. Zároveň je koncipována jako osvětový informační zdroj, který si kromě jiného důrazem na estetický a ochranářský význam orchidejí klade nelehký cíl prohloubit vztah obyvatel severních Čech ke kraji, ve kterém žijí.

NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ghikelb ghikelb | E-mail | Web | 24. dubna 2009 v 18:58 | Reagovat

AVYVvX  <a href="http://zlvlurfuijbl.com/">zlvlurfuijbl</a>, [url=http://axpyypdikabh.com/]axpyypdikabh[/url], [link=http://egjcrrfbqszc.com/]egjcrrfbqszc[/link], http://drnwudnymfin.com/

2 hjhfvjwyo hjhfvjwyo | E-mail | Web | 4. května 2009 v 9:04 | Reagovat

gR7Mnx  <a href="http://kqqiyslcleuq.com/">kqqiyslcleuq</a>, [url=http://vdfuqngdxkpt.com/]vdfuqngdxkpt[/url], [link=http://vgxozazersdm.com/]vgxozazersdm[/link], http://ucpyjpujygkf.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama