Upíři mezi rostlinami

6. dubna 2008 v 21:40 |  Botanika
Rdousiti čočku
Na suchých travnatých stráních a skalách Českého středohoří se může pozorný návštěvník setkat s neobvyklými zástupci rostlinné říše, zárazami. Jejich zvláštní životní cyklus, vzhled i vzácnost z nich dělají skutečné pozoruhodnosti středoevropské přírody a mnoho botaniků je proto považuje za jedny z nejzajímavějších a nejkrásnějších rostlin.
Orobanche, odborný název pro zárazy, původně značil rostlinu cizopasící na čočce. Jde o slovo řeckého původu, v němž základ orobos znamená čočku a anchó slova rdousit nebo škrtit. Postupem času se toto pojmenování rozšířilo na více než 100 příbuzných druhů cizopasících i na jiných rostlinách. Také český název jedné skupiny záraz - mordovky - je vcelku výmluvný a odkrývá jejich základní vlastnost, tedy parazitismus.
Rostliny bez fotosyntézy
Zárazy jsou takzvaní holoparazité, to znamená, že vodu i všechny živiny získávají z hostitelské rostliny. Bez ní nemohou existovat. Když se semeno dostane do blízkosti vhodného hostitele, určité látky z jeho kořenů semeno "rozpozná" a to v něm podnítí klíčení. Z nepatrného semínka začne vyrůstat směrem k hostiteli tenký výběžek. Ten postupně vroste mezi vodivá pletiva kořenů hostitelské rostliny a začne z nich čerpat látky potřebné k dalšímu růstu. Postupně vytvoří na kořenu hlízovitý základ rostliny a po nashromáždění dostatku živin vyroste nad povrch půdy a vykvete.
Protože jsou zárazy úplně závislé na svém hostiteli, ztratily zcela chlorofyl. Jejich listy se z toho důvodu v průběhu vývoje redukovaly a mají vzhled nenápadných hnědých nebo černých šupin, v jejichž buňkách vůbec neprobíhá fotosyntéza. Absence zeleného barviva dává vyniknout podkladové barvě lodyhy, ale zejména květů, které v závislosti na druhu a podmínkách prostředí nabývají nejrůznějších barev od bělavé, žluté, červené, modré a fialové až po různé odstíny hnědé.
Svědkové chladných stepí
Všechny druhy záraz původních na území České republiky jsou vzácné a zařazené do Černého a červeného seznamu cévnatých rostlin ČR. Zatímco ty relativně běžnější se ještě vyskytují řídce roztroušeně na větší části území, mnoho druhů je velmi vzácných a roste v celém státě dohromady jen na několika lokalitách. Mezi ně patří například záraza namodralá (Orobanche coerulescens) nebo záraza šupinatá (Orobanche artemisiae-campestris), druhy, které se na naše území rozšířily v době ledové jako součást vegetace chladné pelyňkové stepi v předpolí kontinentálního ledovce. Během postupného oteplování a zvlhčování klimatu pak s rozvojem lesa ubývalo jejich přirozených biotopů a do dnešních dnů se tak ve střední Evropě mohly zachovat pouze na místech, která nikdy zcela nezarostla. Mluvíme tak o nich jako o indikátorech přirozeného bezlesí a jejich současnými biotopy proto jsou především skalnaté srázy a stepní lysiny.
Adrenalinová zábava
Z toho důvodu může být někdy hledání těchto rostlin vcelku adrenalinovou záležitostí, která není vhodná pro osoby trpící závratěmi. "Když jsme před dvěma lety vyrazili pozorovat velmi vzácné druhy záraz s přáteli na Kozí vrch v údolí Labe mezi Ústím a Děčínem, mohla se naskytnout náhodnému pozorovateli zajímavá podívaná. Na úzké skalní římse desítky metrů nad řekou se tísnilo šest dospělých lidí, kteří neustále popocházeli, klekali na zem, pak se posunuli o dva metry a zase si klekali. K tomu všemu vykřikovali, nahlas se radovali." Když tedy uvidíte na jaře na stráních zmateně pobíhající postavy, nemusí se vždy jednat o uprchlé chovance, byť tak mohou zdálky (a někdy i při bližším ohledání) působit. Mějte tak pro podobná individua pochopení.
Zabijáci konopí
Dosud byla řeč pouze o zárazách rostoucích na přírodních stanovištích. Ovšem některé druhy se adaptovaly a dokáží se úspěšně šířit třeba i v obdělávané půdě. Příkladem je třeba z důvodu používání herbicidů dnes již velmi vzácná mordovka větevnatá (Phelipanche ramosa), která však v minulosti byla lokálně významným plevelem tabákových, rajčatových a konopných kultur. Snadno se totiž šíří díky drobounkým semenům, jejichž hmotnost se pohybuje v řádu setin miligramu. Těch dokáže jediná rostlina vyprodukovat desítky tisíc. Když se tedy zemědělci tento druh rozšířil na poli, určitě nehýřil spokojeností, jakou takový nález vyvolá u studentů přírodovědecké fakulty. Napadené rostliny sice nehynuly, ale výskyt mordovky podstatně snižoval výnosy. Navíc semena zůstávala v půdě a držela si i více než 10 - 15 let klíčivost.
Hledání ztracených pokladů
Další pozoruhodnou vlastností záraz jsou mnohaleté absence výskytu. Tato vlastnost je typická zejména pro výše zmíněné druhy skalních stepí. Příkladem může být druh popsaný pro vědu z území Čech, mordovka nachová česká (Phelipanche purpurea subsp. bohemica). "V Českém středohoří byla tato záraza, rostoucí u nás mimoto už pouze v Českém krasu, považována dlouhá léta za vyhynulou. Bylo to ale neprávem. Při jednom výletě na lokalitu, odkud byla udávána botaniky naposledy z konce 19. století se nám podařilo nalézt několik rostlin. Radost to byla obrovská, protože se podařilo objevit druh jehož celkový počet lokalit v ČR bychom spočítali na prstech jedné ruky." Jak se zdá, zárazy dokáží přečkat ať už ve formě semen nebo v nezjistitelné podzemní fázi vývoje dlouhá léta, i desetiletí, aby při výskytu optimálních klimatických podmínek vyrostly nad zem, vykvetly, odplodily, uschly a na dlouhou dobu se doslova ztratily z povrchu zemského. Vlastní nález a zejména přesné určování záraz je navíc komplikován tím, že kvetou krátkou dobu a na jejich zastižení v terénu je tak nutné trefit doslova jediný správný týden v roce.
Až tedy budete vyrážet na jarní výlety v údolí Vltavy, Labe nebo třeba do jihomoravských pahorkatin, zkuste mít oči otevřené a třeba budete mít štěstí a na klenoty naší přírody narazíte.
Článek byl v mírně upravené verzi publikován v časopise Koktejl v dubnu 2008.
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Williammug Williammug | E-mail | Web | 22. června 2017 v 10:58 | Reagovat

?Essay assignment
An essay assignment is known as a typical academic assignment that every student has to extensive in order to graduate. Professors like giving out essays basically because it shows whether students understand a topic and are able to articulately depict his or her ideas with quality evidence and examples. A fine academic paper is creative, shows that you simply are properly able to analyze things, have producing skills and are able to explain what you have learned. This is the reason why essay assignment reports are so popular. These assignments are usually very difficult; luckily, there are numerous ways for a student to get assistance with their producing assignments. Reports and essays will help a student cultivate their producing abilities; if a student isn't able to properly communicate through their composing then they will struggle with almost any type of job.
Get a Price Quote:
All first-time people will robotically acquire 15% discount
Students who are having a hard time producing should appear over their instructional resources that their professor has provided them. Most instructors deliver students by using a rubric which shows students how they will grade them; in addition, it tells students what they are browsing for in an assignment. Once you have a nice instructor, they would likely even give you you which includes a sample essay assignment from the well-recognized writer or former student. These documents should help a student immensely with the assignment.
When you are even now having problems with your producing assignment then you should seek assistance from your university composing center. College creating centers are typically staffed with well-trained producing experts who can help students with unique aspects of their producing, such as beginning off, editing and finalizing their essays. These crafting consultants are oftentimes students who major in English and have received huge marks in producing courses; they are quality resources that can help you brainstorm and properly format your essay assignment so you can get a perfect grade. Most creating consultants don't only help you with the composing assignment you could be working on however they will also teach you fundamental composing techniques that will help you become a considerably better writer.
Another valuable resource that a student can use to get help with on an assignment is fellow classmates . Students who are taking the same class as you have been exposed to the same teacher and then the same materials, so they should have a considerably better understanding of what your professor is searching for. Therefore, they can help you do peer editing and help tell you for those who are missing a key point. Even as they are reading your paper it is easy to help them with their paper so equally parties benefit. You will the two be able to offer constructive criticism of every other's essays and gain from it.
Producing an essay assignment is just not very easy, and takes a lot of practice and hard operate. There are some useful resources out there that students can take advantage of to become a significantly better writer. As soon as you are serious about improving your crafting skills then you should take advantage of these resources.

2 MichaelBam MichaelBam | E-mail | Web | 26. června 2017 v 5:02 | Reagovat

Анализ и оценка брокеров Forex fx-brokers-review.com/index_ru.html

3 DannyShefe DannyShefe | E-mail | 5. prosince 2017 v 18:29 | Reagovat

cash advance online <a href=http://onlineloanswithbadcredit.org>loans online direct lenders</a> cash advance loan <a href=http://installmentloansonlinei.org>personal installment loans</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama