Závislé Městské noviny

7. ledna 2008 v 12:15 | Karel Nepraš |  Strana zelených
Poslední vydání informačního zpravodaje pro občany Ústí nad Labem, Městských novin, je klasickou ukázkou zneužívání veřejných prostředků k sebeprezentaci zdejší vládnoucí garnitury. V roce 2006 analyzovalo občanské sdružení Oživení radniční zpravodaje velkých měst a krajů v ČR. Cílem bylo především posoudit nezávislost podávaných informací na vedení radnic a poskytování prostoru opozičním názorům. Ústecké Městské noviny skončily tehdy na posledním místě z celé České republiky.
Bohužel, od té doby se mnoho nezměnilo, a tak ve zmiňovaném posledním vydání můžeme číst jak "Primátor otevřel solnou jeskyni" nebo jak "Fišera popořil dětský domov". Přestože oba články informují o příkladných aktivitách obou zmíněných pánů, nejedná se v podstatě o nic jiného než o reklamu (v nákladu 43 000 ks) pro oba koaliční politiky a v případě prvního článku i o reklamu pro soukromý subjekt, která je hrazena nikoliv z jejich vlastních, ale z veřejných prostředků. Zajímalo by mne, zda by podobný prostor v Městských novinách dostal každý podnikatel, který v Ústí nad Labem otevře třeba novou prodejnu potravin nebo občan, který věnuje část svého příjmu některému z mnoha obecně prospěšných sdružení a zařízení. Asi ne. Není to ani vhodné, ani kapacitně možné. Lepším řešením bude zvýšení vyváženosti poskytovaných informací.
Hlavní odpovědnost leží v tomto případě zejména na primátorovi a jeho náměstcích, kteří konečnou podobu zpravodaje schvalují. Z prohlášení dřívějších členů vedení města by se sice mohlo zdát, že při jejich aktivitách se v zásadě nikdy nechybuje. Přesto věřím, že z podobných vážných pochybení a narušení demokratické rovnováhy budou vyvozeny odpovídající důsledky. Informační zpravodaj buďto musí být skutečně apolitický a bez prezentace politiků informující o krocích města nebo, a to je podle mne ještě vhodnější, by v něm měl být vytvořen trvalý prostor pro názory opozice a občanů na aktuální témata.
NAVRCHOLU.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama