Ústí téměř nevyhlašuje architektonické soutěže

6. srpna 2007 v 13:10 | Janni Vorlíček
Ústecký deník, 1. 8. 2007
Ústí nad Labem/ V souvislosti s novou výstavbou ve městě se ozývá kritika přístupu ústeckého magistrátu. Nejčastější výtkou je upozornění na fakt, že na nejlukrativnější stavební místa v centru Ústí nad Labem nebyla vyhlášena otevřená architektonická soutěž. Ta byla vyhlášena pouze před stavbou Mariánského mostu a paláce Zdar.
Zajímavá debata na toto téma se objevila i na webu ustecan.net, kde je řada příspěvků, jež tento přístup úřadů kritizují. Například Tomáš Lichtenberg zde píše, že v jakémkoliv jiném městě by otevřená architektonická soutěž u zásadních staveb vypsána byla. "Ne tak v Ústí; investore přijď, máme v centru plochu k zástavbě, dáme ti ji a dělej si s ní, co uznáš za vhodné," uvedl Lichtenberg.
Ten kritizuje i záměr stavby obchodního centra Forum a vyjádřil obavy, že komplex bude rozprodán trhovcům.
"Za dvacet let budeme možná znovu hledat nového investora, který nám pomůže zbourat ohyzdné nákupní centrum kolem kostela," napsal a dodal, že zástavba tu měla probíhat odlišně. Hlavně by tu měly vyrůst takové domy, jež by bylo v budoucnu možné adaptovat pro jiné funkční využití.
Stejně tak lidé kritizují záměr stavby komplexu Hraničář pod stejnojmenným kinem jako nezajímavou a tuctovou administrativní budovu, navíc hmotově zcela nepatřičnou. Ústecký architekt Matěj Páral si také myslí, že by vyhlášení architektonických soutěží bylo vhodné. "Taková soutěž je potenciálně schopná vygenerovat vysokou kvalitu návrhu. Stačí, když bude užší, ani nemusí být masová. Magistrát by mohl oslovit čtyři až pět různých architektů nebo kanceláří."
Obdobně smýšlí i ústecký zastupitel za Stranu zelených Karel Nepraš. "Skutečně, když bude taková soutěž vyhlášena, výsledek bude lepší, než když se práce zadá jedinému architektovi." Nepraš je také přesvědčen, že by město mělo takovéto soutěže vyhlašovat, obzvlášť v takových případech, kdy výstavba zásadně ovlivní vzhled města na desítky let. "Vytvoří to i lepší tržní prostředí. U velkých investic si může město leccos podmínkovat, třeba zrovna tu soutěž ." Náměstek primátora Arno Fišera (ČSSD) si myslí, že architektonické soutěže rozhodně nejsou marné. "Problém ovšem je, že u soukromých investorů je to složité. Můžeme pouze připomínkovat stavbu co do rušení rázu města. Pokud bude možné soutěž vyhlásit, určitě to podpořím," řekl a dodal, že by se mělo počítat s názory veřejnosti na výstavby a rekonstrukce ve městě.
Ředitel archivu města Ústí nad Labem Vladimír Kaiser o architektonických soutěžích uvedl, že dřív se tu soutěžilo více. "Ovšem architektura je umění, které se dost těžko měří. Nejzajímavější tu byla soutěž v roce 1986 na dostavbu centra." Podle Kaisera tehdejší návrhy počítaly s barbarskou likvidací celých bloků v lokalitě před hlavním nádražím až na Mírové náměstí, kde mělo být dokonce vlakové nástupiště. "Všichni zúčastnění to chtěli zbourat, kromě skupiny okolo Romana Kauckého, která si říkala Zlatí orli. Oni jediní respektovali linie ulic historického městského jádra."
Podle Kaisera nakonec ze soutěže vypadli, ale právě z jejich návrhů se naštěstí po revoluci vycházelo.
"Jsem rád, že jejich plán byl přijat do pravidel další výstavby ve městě," řekl.
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vlasta Mathes Vlasta Mathes | E-mail | 29. září 2007 v 19:43 | Reagovat

Dobry den.

Je velká škoda,že všichni obyvatelé Usti nevnimají ze zvyku minulých let co se okolo nich děje,co se staví již několik let a jaké máme v Usti ovzduší .Krásná přiroda polabského udolí posezení a procházky podle Labe jsou doprovazené smrady Setuzi a nikdo to nevnímá.Jsme hold na to zvyklí a musime byt rádi!-je to lepši než v budoucnosti kdy u těchto smradu byla ještě plynárna a chemička.Celý Střekov je cítit setuzou která v intervalech vypouští její specifické smrady  a ne jen Střekov ale

celé město a okoli, dle směru větru který v tento okamžik vane.

Co s tím aby lide kteří prijedou do Ustí neříkali že Usti smrdí a aby si naše nově narození občánci nezvykali že tento smrad patří k jejich domovu a rodili se do čisteho ovzduší aby maminky jen nezavíraly okna.Myslím

že tento problem je závažný/ i když se o něm nemluví/ jistě závažnější než architektura i když Usti potřebuje v architektuře pravé umělce s citem pro město aby bylo hezké.V dnešní době by nemělo vedení Ustí setuze toto tolerovat jsou jistě filtry a jiné možnosti, tento smrad minulosti odstranit .Jistě jde o peníze a o pracovní místa jak jsem se dozvěděla ale na ukor všech obyvatel a visitky města Ustí nad Labem nejen doma ale i v zahraničí.

Děkuji že jsem se mohla vyjádřit k architektuře Usti  ve smyslu /ovzduší v našem městě/ a doufám že vás muj příspěvek jako člena strany zelených, zaujal. Přála bych si, aby se o našem žití se setuzou více hovořilo a aby se tento problém řešil a jednoho dne vyřešil.Dekuji, Vlasta Mathes

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama