Červen 2007

Jak kontrolovat volené zástupce?

24. června 2007 v 20:42 | Karel Nepraš |  Strana zelených
Některá města přenáší jednání zastupitelstva na svých internetových stránkách online a záznamy na nich nechávají viset pro případnou zpětnou kontrolu. Jinde vysílají kromě toho přímé přenosy ve vybraných městských veřejných prostorách. To všechno proto, aby důvěryhodnost reprezentace na komunální úrovni v očích veřejnosti stoupala a občané měli lepší a snazší možnost kontroly svých volených zástupců.
V Ústí nad Labem oproti tomu narazíte. Na městském webu jsou různá data a časy stejných jednání, může se vám tak klidně stát, že přijdete na magistrát o dvě hodiny, ale taky třeba o den později. Kdybyste si navíc chtěli k některému z projednávaných bodů přečíst něco víc, nepochodíte. Nejsou pro občany k dispozici. Příklady z jiných měst, například Liberce (viz http://www.liberec.cz/scripts/detail.php?id=28233) sice ukazují, že to lze, ale tady prostě ne.
Když jsem v dubnu zjišťoval termín zasedání zastupitelstva města Ústí nad Labem, na seznamu termínů zasedání bylo datum pátku, 27. dubna, oficiální pozvánka ale nakonec byla na čtvrtek 26. dubna. Kolega si vzal volno na pátek, s tím, že se jednání zúčastní a ejhle, k ničemu. Chybička se vloudila.
Před červnovým jednáním jsem proto po předchozí špatné zkušenosti věnoval prohlížení pozvánek na zastupitelstvo větší pozornost. Jenže, chybička se opět vloudila. Podle pohyblivé pozvánky na úvodní stránce webu města (viz www.usti-nl.cz), zasedání začíná dne 28.6. od 10:00 hodin, ale oficiální pozvánka na http://www.usti-nl.cz/showdoc.do?docid=5802 mne zve již na 8:30.
Nyní jsem to zjistil včas a ty, o kterých vím, že se na jednání chystají na to můžu upozornit, ale mám obavy, že ne každý si toho nutně musí všimnout a po cestě na jednání už potká akorát právě odcházejícího primátora ve dveřích. Špatně se kontroluje práce volených zastupitelů města Ústí nad Labem, když ani pořádně nevíte kdy se schází.
NAVRCHOLU.cz