Kdopak to zaplatí?

12. září 2006 v 16:20 | Karel Nepraš |  Strana zelených
V těchto dnech už se pomalu a nejistě začíná navracet do většiny regionů Ústeckého kraje veřejná autobusová doprava. Lidé sice občas pomáhají s navigací mírně dezorientovaným řidičům z opačných konců republiky, ale v zásadě mohou být spokojeni, autobusy jezdí.
Nepříliš jasně vysvětlená zůstává ovšem otázka, kdo je za celou situaci zodpovědný. Hned na úvodce krajských webových stránek http://www.kr-ustecky.cz/ se dnes hejtman Jiří Šulc ve svém prohlášení slovy "Není to naše vina" ihned zříká jakékoli odpovědnosti na současném stavu. Takže je to asi jasné, kraj udělal všechno správně, když to říká pan hejtman. Nebo snad ne?
Klíčový moment nastane, pokud se zamyslíme, jak podobným situacím předcházet. Velmi výhodná, podle rétoriky hejtmana až vyděračská pozice Dopravního podniku Ústeckého kraje totiž nevznikla z ničeho nic. Přivodilo si jí samo vedení kraje, když umožnilo v minulosti jedné firmě obsluhovat naprostou většinu krajských autobusových linek. Téměř monopolní postavení pomohlo DPÚK navyšovat finanční požadavky bez větších obav o budoucí existenci.
Náhradní doprava sice jezdí, v některých lokalitách dokonce vyjížděly spoje zdvojené. Kdo však takový přepych zaplatí? Krajský úřad, který má peníze ze státního rozpočtu, do něhož přispívá každý daňový poplatník, takže i já. Když mám tedy platit ze svého za něčí chyby, měly by platit buď skutečně nebo politickou rezignací odpovědní činitelé. Nebýt kritické situace, mohly se promrhané prostředky využít řekněme k podpoře regionálních vlakových spojů a skutečné integraci veřejné dopravy, která ještě nezačala.
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama