Září 2006

Komunál II - Drobnosti mění město

25. září 2006 v 16:28 | Karel Nepraš |  Strana zelených
Smyslem názvu kapitoly je upozornit na to, že ačkoli se něco z dnešního pohledu může zdát rozvoji města prospěšné, nemusí to vždy z pohledu budoucnosti znamenat větší = lepší. Jen se stačí rozhlédnout po Ústí a výstavbě z 70. - 80. let 20. století.
  • Strana zelených nepodporuje plánovanou výstavbu centra Nové Ústí na ploše ohraničené ulicemi Panská, Revoluční, U Chemičky a Brněnská. V současnosti předložený záměr, který počítá s úplnou likvidací stávající zástavby, jež má být nahrazena železobetonovou kostkou bez oken podle našeho názoru do centra města (ale spíš ani nikam jinam) nepatří. Strana zelených proto podporuje hledání jiných způsobů rozvoje města, které budou nasměrovány spíše k opravě a zachování stávajících staveb.
  • Není nutné, aby město dále expandovalo na volné plochy, aby se stavěli další nákupní komplexy, podporujeme lepší využití ploch ve stávajícím intravilánu.
  • V některých případech podporujeme postupnou změnu užívání, zejména budeme nadále podporovat odsun provozů zatěžujících životní prostředí od centra města a jeho obytných částí.
  • Strana zelených odmítá výstavbu megalomanských pomníků doby typu donedávna plánované sjezdové haly na Střížáku.
  • Budeme usilovat o zútulnění veřejných prostranství ve všech částech města. Ve městě vzniknou oddychové zóny, lavičky, posezení, relaxační prvky a přírodní detaily. Občané každé části města by měli mít dostatek možností sejít se na příjemném místě blízko svého bydliště,
  • NAVRCHOLU.cz

Kdopak to zaplatí?

12. září 2006 v 16:20 | Karel Nepraš |  Strana zelených
V těchto dnech už se pomalu a nejistě začíná navracet do většiny regionů Ústeckého kraje veřejná autobusová doprava. Lidé sice občas pomáhají s navigací mírně dezorientovaným řidičům z opačných konců republiky, ale v zásadě mohou být spokojeni, autobusy jezdí.
Nepříliš jasně vysvětlená zůstává ovšem otázka, kdo je za celou situaci zodpovědný. Hned na úvodce krajských webových stránek http://www.kr-ustecky.cz/ se dnes hejtman Jiří Šulc ve svém prohlášení slovy "Není to naše vina" ihned zříká jakékoli odpovědnosti na současném stavu. Takže je to asi jasné, kraj udělal všechno správně, když to říká pan hejtman. Nebo snad ne?
Klíčový moment nastane, pokud se zamyslíme, jak podobným situacím předcházet. Velmi výhodná, podle rétoriky hejtmana až vyděračská pozice Dopravního podniku Ústeckého kraje totiž nevznikla z ničeho nic. Přivodilo si jí samo vedení kraje, když umožnilo v minulosti jedné firmě obsluhovat naprostou většinu krajských autobusových linek. Téměř monopolní postavení pomohlo DPÚK navyšovat finanční požadavky bez větších obav o budoucí existenci.
Náhradní doprava sice jezdí, v některých lokalitách dokonce vyjížděly spoje zdvojené. Kdo však takový přepych zaplatí? Krajský úřad, který má peníze ze státního rozpočtu, do něhož přispívá každý daňový poplatník, takže i já. Když mám tedy platit ze svého za něčí chyby, měly by platit buď skutečně nebo politickou rezignací odpovědní činitelé. Nebýt kritické situace, mohly se promrhané prostředky využít řekněme k podpoře regionálních vlakových spojů a skutečné integraci veřejné dopravy, která ještě nezačala.
NAVRCHOLU.cz

Don Kubáto

5. září 2006 v 15:56 | Karel Nepraš |  Strana zelených
Tak jsem po delší době zavítal na přátelské hokejové utkání ústeckého Slovanu zrovna když hrál s pražskou Spartou. Nejsem sice až tak zásadní fanoušek a patrně většina z diváků zápas prožívala mnohem intenzivněji, ale zase jsem si osvěžil některé základní znalosti z teorie fandění k nimž přibyly ovšem neobvyklé novoty z praxe sportovního (a politického) byznysu.
Od rozohněného muže středního věku se dozvěděla naše část hlediště, které všechny zvířecí podoby v sobě údajně skrývá osoba rozhodčího, od hlasatele, že zápas sleduje 2800 diváků a z osmistěné informační "kostky" nad ledovou plochou zase: "Vítáme pana primátora statutárního města Ústí nad Labem Mgr. Jana Kubatu a pana poslance PČR Mgr. Petra Gandaloviče."
Závěr: hra nic moc, Slovan vyhrál, stadion si musí považovat chlebodárců, město je zásadní sponzor hokeje v Ústí, bohužel, politikům se nejlépe zavděčí jejich zviditelněním.
Politická poznámka: kostku prodat do Litvínova, za utržené peníze podpořit mládežnický a rekreační sport.
NAVRCHOLU.cz