Severní chodec

14. srpna 2006 v 14:48 | Karel Nepraš |  Strana zelených
Bydlím v průmyslovém krajském městě při východním okraji Severočeské hnědouhelné pánve, které čítá 94 tisíc obyvatel velmi rozdílného sociálního zázemí a jsem dalek toho být za komplikované dědictví předků bezvýhradně vděčný. V posledních letech tady došlo v mnoha ohledech k vývoji a často i pozitivnímu a přestože i současný stav prostředí pro život patří na republikový chvost, listopadová mlha už neštípe v nose a západnímu obzoru nedominuje velkorypadlo. Jestli se ale na jedné věci velká část občanů bez rozdílu vztahů k individuální dopravě shoduje, pak na tom, že ve stejném čase došlo k enormnímu nárůstu dopravního zatížení malého centra velkého města.

V podstatě všude po středu města se automobilista může dostat a zaparkovat dvě minuty chůze od jakékoliv jeho části. Prostor určený výhradně pro chodce je tím způsobem naprosto omezený (respektive neexistuje, protože někde musí ještě projíždět MHD) a tam, kde se střetává individuální automobilová s proudem pěší dopravy tak rozhodně nevládne pohoda a klid, ale shon a nervozita obou stran. Proto sdílím názor odlišný od současného vedení města, které nastalou situaci řeší další podporou výstavbě parkovacích ploch a otevíráním dalších ulic kromě hromadné dopravy i individuální, což přitáhne časem ještě více aut do centra. Pak už je jedno jestli člověk dorazí na úřad či do banky automobilem nebo trolejbusem, stejně spolyká spousty prachu a širokého spektra dalších splodin, což zdraví a spokojenosti nepřidá. Problém je v tom, že takový stav považuji za podobnou situaci jako například pasivní kouření, prostě si někdo jiný neomezuje svou svobodu na úkor té mojí.
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomáš Antolík Tomáš Antolík | E-mail | 20. října 2006 v 12:13 | Reagovat

Souhlasím, jezdím na kole ceký rok do práce, zatím za severní terasy na střekov. Když se mi chce, je hodně sněhu nebo náledí jdu pěšky. Musím se přiznat, že když jsem s tím začínal plánoval jsem striktně dodržovat všechny předpisy, dodržoval jsem je jen ze začátku, jelikož jezdit po silnici vedle takového množství aut je prostě o život.Jezdím cetou kolem mariánské střelnice, ale v centru na předmostí se prostě skoro nedá dýchat. Zkoušel jsem i nejlepší respirátor jako to dělají japonci, ale navím jestli to má nějaký smysl. Vzhledem k tomu ,že zejména v zimě jezdí na kole a chodí pěšky či hromadnou dopravou jen málo lidí tak si myslím, že to bude pořádná fuška prosadit ciklostezky, stojany na kola, prípadně omezení vjezdu aut skoro kamkoli ve městě. Mám dokonce kolegy v zaměstnání, kteří s touto situací také nejsou spokojeni, ale radši se svezou autem a potom si zajedou na "erbenku" zajezdit na kole jen tak pro radost. Je to začarovaná spirála, která se bohužel pořád roztáčí. Držím Vám palce, já jsem již politikou a neustálým přesvědčováním a vysvětlováním znechucen, tak obdivuji Vás, kteří se o to ještě snažíte. Zdraví Tomáš Antolík

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama